Endodontické ošetření

Ošetření kořenových kanálků je velmi důležité a často rozhoduje o dalším osudu zubu. Správným postupem léčby zabráníme vzniku komplikací jako je zánět kosti v oblasti hrotu kořene zubu (všeobecně známý pod pojmem váček) a dalším závažným stavům či přetrvávajícím bolestem.

Kořenové kanálky se musí dostatečně opracovat a rozšířit, aby se odstranila infikovaná tkáň. Abychom zabránili vzniku infekce pod zubem, je nutné kanálky vydezinfikovat silnou dezinfekcí a hermeticky zaplnit.
Kanálky musí být opracovány a zaplněny v celé své délce. Tuto délku je třeba přesně změřit speciálním přístrojem zvaným apexlokátor (přístroj Raypex). I při tomto postupu je samozřejmostí použítí speciální blány (kofferdam), která výrazně zvyšuje úspěšnost ošetření.

Opracování kořenových kanálků provádíme strojově (přístroj ENDO IT PROFESSIONAL, přístroj Reciproc). To umožňuje i ošetření komplikovanějších kořenových systémů. Hermeticky plníme metodami laterální kondenzace nebo termogutaperčou (přístroj Beefill). Metoda termokondenzace (termogutaperča) je dnes nejlepší možná metoda plnění.

Po každém endodontickém ošetření musí následovat správné následné ošetření zubu (postendodontické ošetření). Důvodem je ochrana oslabeného zubu před prasknutím. Dalším důvodem je zabránění reinfekce kořenového systému.